. . .

Kleszcze u psów, jakie środki na kleszcze stosować.

Czas wiosenno-letni to pora nasilonej aktywności kleszczy. Te małe pasożyty mogą spowodować nie tak maleńkie problemy u naszych pupili. Choroby odkleszczowe stanowią spore zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt.

Babeszjoza

Jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób odkleszczowych jest babeszjoza. powoduje ją przenoszony wraz ze śliną kleszcza pierwotniak – Babesia canis. Po zakażeniu rozmnaża się on w erytrocytach zwierzęcia, doprowadzając do ich rozpadu. W wyniku tego w organizmie zwierzęcia rozwija się szereg objawów takich jak żółtaczka, niewydolność krążeniowo-oddechowa, gorączka oraz biegunka. Często można zauważyć również krwiomocz. Leczenie należy wdrożyć od razu po rozpoznaniu – choroba w krótkim czasie może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Bardzo dobrą metodą zapobiegania tej chorobie jest ochrona psa przed kleszczami – jak zatem to najlepiej zrobić?

Jak dobrać skuteczny preparat na kleszcze dla psa?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych preparatów, które mają za zadanie ochronić naszego czworonoga przed kleszczami. Jedną z najbardziej powszechnych opcji jest obroża na kleszcze. Zakłada się ją dodatkowo, oprócz zwykłej obroży. Jest ona nasączona rozmaitymi specyfikami, które są sukcesywnie uwalniane i mają za zadanie odstraszać pasożyty od skóry czworonoga. Obroża na kleszcze to bardzo dobre rozwiązanie dla psów ras małych i miniaturowych – obroża chroni przed kleszczami całą powierzchnię skóry. U psów ras dużych i olbrzymich części ciała najbardziej oddalone od szyi, takie jak np. ogon mogą pozostawać bez ochrony, dlatego u takich psów warto zastosować także inne środki ochrony przeciwkleszczowej, takie jak tabletki czy krople.
Kolejną metodą ochrony naszych pupili przed kleszczami jest podanie im tabletki- niektóre z dostępnych na rynku środków poza działaniem na endopasożyty, wykazuje także działanie przeciwko pasożytom zewnętrznym, takimi jak pchły i kleszcze. Tabletka wykazuje skuteczność przez kilka tygodni. Nie wszystkie jednak psy będą chciały zjeść preparat – można wtedy spróbować podać ją wraz z pożywieniem. Jeśli pies nadal nie będzie chciał skonsumować preparatu to poleca się zastosowanie u niego kropli.
Krople na kleszcze dla psa to środki, które przenikają do głębszych warstw skóry i stamtąd są stopniowo uwalniane, dając ochronę przed kleszczami aż na kilka tygodni. Preparaty te są nakraplane dostosowanym dozownikiem na szyję zwierzęcia i pozostawiane do wchłonięcia. Bardzo istotne jest, aby przez pierwsze kilka godzin po aplikacji preparatu nie głaskać psa, żeby dać czas na to, żeby preparat się wchłonął. Jednym z środków dostępnych na rynku są krople Frontline, które poza kleszczami chronią także przed innymi ektopasożytami – pchłami i wszołami. Dużym pozytywem tego preparatu jest to, że może być z powodzeniem stosowany u szczeniąt oraz ciężarnych suk.

obroża na kleszcze