. . .

Stres u kota wiadomości dla właścicieli kotów.

Koty są gatunkiem zwierząt, u których bardzo łatwo jest wywołać stres. Najlepiej by właściciel wiedział na jakie oznaki u swojego pupila zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK ROZPOZNAĆ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną odpowiedzią organizmu na sytuacje wzbudzające niepokój, czyli stresory. Bywa też, że stres wywołują zmiany, a nasze zwierzęta są na nie szczególnie wyczulone. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są uciekające do tyłu; dużo mruczeć lub wokalizować; ciągle się czyścić; mieć spocone opuszki łap; trząść się; gubić sierść, ocierać się, oraz wykazywać wysoką chęć uwagi lub zabawy, lub wręcz przeciwnie – unikać jej i się ukrywać. Napinanie mięśni i zmiany w nawykach także powinny zwrócić naszą uwagę. W sytuacjach skrajnego, przewlekłego stresu zwierzęta mogą także wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. wgryzanie się we własne ciało), albo wymiotować bądź dostać biegunki.
Oczywiście symptomy tego typu powinny być najpierw skonsultowane z lekarzem weterynarii żeby wykluczyć choroby.

JAKIE MOGĄ BYĆ POWODY STRESU U KOTA?
Koty nietrudno wpadają w stres. Często właściciel nie uświadamia sobie, że prosta czynność taka jak np. przestawienie mebli może wzbudzić u zwierzaka niepokój. Na jakie stresory koty są więc wrażliwe? Mogą to być m.in.:
przeprowadzka – duży stres, koty znaczą miejsce zamieszkania jako swoje terytorium
pojawienie się nowej osoby lub innego zwierzęcia
urlop właściciela
remont albo przestawienie mebli
mała stymulacja – kot się nudzi, niewiele się bawi
samotność
głośne dźwięki
zbyt mała przestrzeń – również obecność innych zwierząt
podróż – zwierzęta są domatorami, nie lubią być oderwane od swojego terytorium
zmiany rytmów dnia
zmiana opiekuna
śmierć albo przeprowadzka domownika
uraz
choroba
agresja
brak miejsca do ukrycia się.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Jeśli możliwe – najlepiej usunąć źródło stresu. Zmiany typu nowy kot w domu powinniśmy przeprowadzać stopniowo – na początku oswajając i przyzwyczajając zwierzęta do wspólnego przebywania po kilka minut dziennie i powoli przedłużając ten czas. Przydać się mogą kocie transportery w przeprowadzeniu tego procesu. Jeśli głównym problemem naszego kota jest nuda, warto kupić wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo pomaga także wspólna zabawa z właścicielem, głaskanie i tulenie się do zwierzaka, a także spokojne mówienie do niego. Kot musi mieć też zapewnioną kryjówkę, domek, miejsce do ukrycia. Innym pomysłem na ulgę w cierpieniu naszego pupila są produkty z feromonami dla kotów, w formie np. obroży czy spray’u. W sprzedaży istnieją też produkty z L-teaniną lub L-tryptofanem w formie np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Warto jednak mieć na uwadze, że są to rozwiązania doraźne np. w sytuacji konieczności zawiezienia gdzieś kota.

transporter dla kota