. . .

Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, stała się lubianym zwierzęciem domowym. Z uwagi na swoje małe wymiary jest ciekawą alternatywą dla tych z nas, dla których nierealne jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada zbyt dużych wymagań, jeśli chodzi o jedzenia – jest zwierzakiem żywiącym się roślinami, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej powinno się wzbogacać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zagwarantować śwince ciągły dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej z podłożem i odpowiednimi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej możemy zakupić standardową klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w każdym sklepie z akcesoriami dla zwierząt albo online. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, jako że zwierzęta te nie przepadają za wspinaniem się. Dlatego istotna jest wielkość dna klatki. Dno klatki zwykle jest plastikowy, a pręty z metalu. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy wybrać objętość o większym rozmiarze, w szczególności jeśli zamierzamy hodować w niej więcej świnek.Ważnym jest, aby pręty klatki nie były położone w dużych odległościach, gdyż grozi to zaklinowaniem się świnki między nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy pokryć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej ściółką klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie nadają się jako podłoże klatki. Wadą trocin jest pylenie i wysypują się poza klatkę. Alternatywą jest granulat, który wykazuje się dobrą chłonnością, jednak bywa znacznie twardawy w stosunku do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym prosto zadbać o porządek w klatce, jednak ich wadą jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby uprzyjemnić mieszkanie waszej świnki morskiej należy ulokować w środku niezbędne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka będzie czuć się bezpiecznie, jako,że będzie miała prywatną przestrzeń, gdzie może skryć się aby odpocząć lub ochłonąć, gdy na początku przyniesiemy ją do domu.

karma dla kota https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html